خانه آموزش ها آموزش موزیک روش خروجی گرفتن در کیوبیس Cubase

روش خروجی گرفتن در کیوبیس Cubase

51 ثانیه خوانده شده
۰
1
818

گرفتن خروجی نهایی از پروژه ی کیوبیس قبل از عرضه به بازار، ملزم به چند تصمیم گیری مهم است. باید خروجی نهایی را توجه به کاربرد آن در بهترین حالت قرار دهید.

چه کاربر PC باشید و چه مک، حتما اگر اندک تجربه ای در کار موسیقی داشته باشید، نام Cubase برای شما نامی آشناست. در صورتی که نام آن را نشنیده اید تاریخچه ای مختصر از آن ذکر می شود:

کیوبیس یکی از (DAW (Digital Audio Workstation های اصلی بود که انقلابی در ضبط و میکس و تولید موسیقی به وجود آورد. کیوبیس گاهی به درستی به عنوان نرم افزاری که آهنگسازی را در دسترس همه ی افراد قرار داده یاد می شود زیرا هر فردی می تواند با داشتن یک لپتاپ ساده و یک نسخه ی کیوبیس به ساخت و تولید مسیقی بپردازد. اما به هر حال این نرم افزار همچنان یکی از اصلی ترین نرم افزارهای افراد حرفه ای در بزرگ ترین استودیوهای جهان است.

در این آموزش به نحوه ی خروجی گرفتن از پروژه ی کامل شما می پردازیم. با وجود فرمت های مختلف بهتر است بدانید که چگونه شاهکار خود را عرضه کنید تا لطمه ای به کیفیت آن وارد نشود!

روش خروجی گرفتن در کیوبیس Cubase

مرحله اول – تنظیم Locators برای تعیین محدوده ی خروجی گرفتن

روش استاندارد برای تعیین locator چپ ، استفاده از alt و کلیک و برای تعیین locator راست، استفاده از Ctrl و کلیک روی خط کش بالاست.

راه سریع دیگر برای این کار استفاده از Edit > Select all و سپس زدن کلید P می باشد. این کار تمام داده ها را بین Locator های چپ و راست قرار می دهد.

با این کار محدوده ی مورد نظر برای خروجی گرفتن را در کیوبیس تعیین کردیم. اکنون می توانیم به ادامه ی کار بپردازیم.

مرحله دوم- Audio Mixdown

زمانی که کارتان روی پروژه تمام شده و از نتیجه ی کار رضایت دارید، زمان آن می رسد که خروجی بگیرید. برای گرفتن خروجی صوتی استریو به منوی File > Export > Audio Mixdown بروید.

با این کار پنجره ی Export Audio Mixdown باز خواهد شد. نگاه اولیه به این پنجره ممکن است کمی گیچ کننده به نظر برسد. به همین دلیل بهتر است به صورت ریز به ریز به بررسی نکات مختلف آن بپردازیم.

مرحله سوم – انتخال کانال

ابتدا می رویم سراغ ستون اول از سمت چپ که Channel Selection نام دارد.

لیست Channel Selection مشخص می کند که چه تِرَک هایی به صورت مجزا به فایل صوتی تبدیل خواهند شد. با این کار می توانید تمام تِرَک ها را فایل های صوتی تبدیل کنید. از این مورد می توانید در مواقعی که پروژه خیلی سنگین شده و سیستم شما جوابگو نیست استفاده کنید. یا این که برای ارسال پروژه به مهندس صدا برای کار میکس و مستر، می توانید تمام تِرَک ها را به صورت مجزا خروجی گرفته و به او ارسال کنید.

به صورت پیش فرض تنها گزینه ی Stereo Out تیک خورده است. با این کار تنها یک فایل خروجی از خروجی اصلی ایجاد می شود و همه ی تِرَک هایی که به خروجی، صدا ارسال کنند در اینجا وجود خواهند داشت.

اگر می خواهید از تمام تِرَک ها خروجی مجزا بگیرید، گزینه ی Channel Batch Export را زده و تیک گزینه ی Stereo Out را بردارید. سپس تِرَک های مورد نظر را تیک بزنید.

مرحله چهارم – انتخاب نام فایل و محل ذخیره

برای این کار به راحتی در قسمت در قسمت File Name نام مورد نظر را خود را وارد کرده و در قسمت Path محل ذخیره ی فایل را انتخاب کنید.

مرحله پنجم – انتخاب فرمت خروجی 

کیوبیس توانایی گرفتن خروجی در تمام فرمت های معروف و پرکاربرد را دارد. از منوی File Format فرمت فایل خروجی را انتخاب کنید.

اگر برای مستر نهایی می خواهید از کار خروجی بگیرید ، باید فرمتی را انتخاب کنید که خروجی را فشرده و Compress نکند. در این صورت Wav و Aiff گزینه های شما هستند.

اگر می خواهید خروجی را برای پیش نمایش یا ایمیل کردن و غیره استفاده کنید، می توانید از فرمت هایی که صدا را فشرده می کنند مانند Mp3 استفاده کنید.

گزینه ی Insert Broadcast Wave Chunk به ندرت استفاده می شود و اگر حجم فایل شما خیلی زیاد باشد به صورت خودکار فایل را چند تکه می کند.

مرحله ششم – موتور صوتی خروجی

حال باید Sample rate را مشخص کنیم. به صورت پیش فرض این عدد با پروژه ی شما یکی است. در این مثال من از ۴۴۱۰۰khz استفاده کردم که ریت معمول برای سی دی های صوتی است.

Bit Depth باید با توجه به هدف نهایی شما تغییر کند.  خروجی استاندارد سی دی های تجاری و صوتی ۱۶ بیت است. اگر شما تِرَک های خود را به صورت ۳۲ بیت ضبط کرده اید باید اینجا ۱۶ بیت را انتخاب کرده و از کمی Dithering استفاده نمایید که در آموزش های بعدی به آن خواهیم پرداخت.

در صورتی که به کیفیتی بالاتر از سی دی نیازمندید نیز، برای خروجی می توانید از عمق بیت ۳۲ استفاده کنید.

گزینه های دیگر:

Mono Export: خروجی را به صورت مونو انجام می دهد.

Realtime Export: همزمان با خروجی گرفتن کار را در محیط Cubase پخش می کند.

Split Channels: کانال های چپ و راست را به صورت مجزا خروجی می گیرد.

مرحله هفتم – Import Into Project

پس از اتخاذ همه ی تصمیمات بالا، نوبت به این مرحله می رسد.

با زدن گزینه ی Pool، فایل خروجی وارد پروژه می شود.

با زدن تیک گزینه ی Close dialog after export نیز پنجره ی خروجی گرفتن پس از پایان کار بسته می شود.

پس از پایان کار گزینه ی Export را بزنید!

مدیر سایت xLearning
علاقه مند به هر چیزی که مربوط به کامپیوتر و تکنولوژی هست.
از سال 2008 به صورت حرفه ای کار تولید موسیقی رو دنبال کردم. در این سایت هم تجارب خودم رو به اشتراک میذارم.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده معین سنجری
بارگذاری بیشتر در آموزش موزیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

۷ کاربرد فوق العاده ی VMware Workstation

VMware Workstation نام نرم افزار معروفی بوده که به وسیله ی آن، می توان ماشین های مجازی را …