خانه آموزش ها آموزش موزیک هنر میکس موسیقی Rock بخش پنجم: تنظیم وکال

هنر میکس موسیقی Rock بخش پنجم: تنظیم وکال

51 ثانیه خوانده شده
۰
0
58
تنظیم وکال در سبک راک rock

پس از بررسی درام، بیس، گیتار و کیبورد در نوشته های قبل، به بررسی روش تنظیم وکال در سبک راک می رسیم. وکال و صدای خواننده، اصلی ترین چیزی است که توجه شنونده را به خود جلب خواهد کرد؛ به همین دلیل تنظیم وکال از نظر بلندی صدا، تن، دینامیک و فضاسازی باید کاملا خوب و دقیق انجام شود.

هنر میکس موسیقی Rock بخش پنجم: تنظیم وکال

جاگذاری صدای خواننده در فضای استریو

می توان گفت در تمام شرایط، صدای خواننده در مرکز فضای استریو قرار می گیرد. بنابراین، کیک و بیس و وکال، سه عنصر اصلی ما هستند که در وسط فضای استریو قرار می دهیم. اگر بخواهیم از دو صدایی یا Chorus استفاده کنیم، معمولا صدای دوم را هم در وسط قرار داده یا بسیار کم پن می کنیم تا کنار صدای خواننده ی اصلی و Lead قرار گیرد. اگر برای چند صدایی از بیش از دو صدا استفاده کنیم، صداهای سوم و چهارم را می توان به ترتیب کمی بیشتر در فضای استریو پخش کرد.

تنظیم وکال راک

دوبل کردن صدای خواننده یا Doubling

یکی از افکت های رایج در تنظیم وکال، دوبل کردن آن است. این تکنیک، حتی قبل از این که استودیو و ضبط موسیقی به وجود بیاید، به صورت خواندن همزمان دو نفر، وجود داشته است.

در ضبط وکال، رایج بوده که چندین برداشت مختلف ضبط شده و سپس از ترکیب این وکال ها با هم در میکس استفاده می شود. دوبل کردن صدا، با اهداف مختلفی مثل: بخشیدن حجم به صدا، یا برطرف کردن ضعف تن صدا و بر طرف کردن مشکلات هارمونی خواندن می تواند استفاده شود.

زمانی که برداشت مجدد از صدای خواننده مقدور نباشد، می توان از نرم افزارها و پلاگین های مختلفی که برای دوبل کردن صدا، مثلا با iZotope Nectar وجود دارد، این کار را انجام داد. طرز شبیه سازی این پلاگین ها، ایجاد صدای دوم با اختلاف ۱۵ تا ۲۰ میلی ثانیه برای شبیه سازی اختلاف زمانی که بین دو برداشت مختلف ایجاد می شود، است. همچنین می توان با تنظیمات، صدای دوم را پن کرده یا در وسط قرار داد.

در مثال صوتی زیر، ابتدا صدای وکال به صورت دوبل شده ی مونو و دوبل شده به صورت پن را می شنویم:

یکی از پلاگین های خوب برای اجرای طبیعی تر این افکت به واسطه ی استفاده از LFO، پلاگین Waves Reel ADT است.

Waves Reel ADT پلاگین

اکولایز کردن صدای وکال

صدای وکال، نیاز به دقت زیادی در اکولایز کردن دارد؛ زیرا گوش همه ی ما با صدای انسان آشناست و کوچک ترین تغییر، می توان حس پردازش زیادی را روی وکال القا کند. اگر وکال با تجهیزات خوب ضبط شده باشد، می توان تا حد امکان از اکولایزر کردن آن اجتناب کرد. همچنین می توان از یک یا دو دسی بل کاهش یا افزایش، در محدوده ی حضور صدا یعنی ۵ تا ۸ کیلو هرتز استفاده کرد.

اما در صورتی که وکال با میکروفون و تجهیزات عالی ضبط نشده باشد (که در مورد استودیوهای خانگی، عموما همین طور است)، به اکولایز بیشتری نیازی داریم. برای صاف شدن و افزودن هوا به وکال، از ۸ یا ۱۰ کیلوهرتز به بالا را کمی افزایش می دهیم. همچنین در قسمت ۱۰۰تا۲۰۰ هرتز، می توان از یک کاهش برای خنثی کردن اثر بیس زیاد به خاطر خواندن نزدیک به میکروفون استفاده کرد.

برای حذف صداهای س،ث،ص تیز، می توان حدود ۶ کیلوهرتز را کمی کاهش داده یا از De-Esser استفاده کرد که کمی جلوتر به آن اشاره می کنیم.

مثال صوتی: ابتدا وکال را به صورت خام و سپس با De-Esser می شنویم. به کم شدن شدت صداهای “س” دقت کنید:

یکی دیگر از کاربردهای اکولایزر روی وکال، ایجاد افکت مشابه صدای پشت تلفن بوده که در بسیاری از آهنگ ها شنیده می شود. برای این کار، تمام صداهای بالای ۳کیلوهرتز و زیر ۳۰۰ هرتز فیتلر می شود.

افکت تلفن در آهنگسازی

کمپرسور در پردازش وکال

وکال ها عموما به کمپرس شدن نیاز دارند؛ زیرا ممکن است خواننده رنج دینامیکی زیادی را ایجاد کند. به عنوان مثال، در قسمت های اوج، صدای وی از موسیقی بسیار بلند تر شده و در قسمت هایی آرامش، صدای او به سختی شنیده شود. به همین دلیل، به کمپرسور برای یکدست کردن شدت صدای خواننده نیاز خواهیم داشت.

بسیاری از مهندسین میکس، برای دست نخوردن تن صدا، سعی می کنند افکت کمپرسور را به صورت دستی و با Automation ایجاد کنند. حتی پلاگین هایی نیز برای این کار مانند Waves Vocal Rider وجود دارد. زمانی که رنج دینامیک وکال خیلی زیاد باشد، استفاده از کمپرسور ضروری خواهد شد.

پلاگین Waves Vocal Rider

بسیاری ترجیح می دهند برای کمپرس کردن وکال از کمپرسورهای نوری یا Opto مانند LA-2A استفاده کنند. برای شبیه سازی این کمپرسور، می توان از پلاگین Waves CLA-2A استفاده کرد. استفاده از Attack در حدود ۱۰ میلی ثانیه و Release طولانی و استفاده از نسبت کمپرس ۴:۱ ، می تواند بدون تغییر آنچنانی در تن صدا، رنج دینامیکی صدای خواننده را به خوبی مهار کند.

کمپرسور نوری CLA-2A

در صورتی که بخواهید افکت کمپرسور، به عنوان یک افکت صوتی و محسوس تر در اثر شنیده شود، می توانید از کمپرسورهای سریع تر VCA و FET استفاده کنید که شبیه سازی پلاگینی زیادی برای هر دو وجود دارد.

برای صداهای پس زمینه ی خواننده، می توان از اکولایزر و کمپرس به صورت شدیدتری استفاده کرد تا حالت غوطه وری این صداها در اثر بهتر شنیده شود.

مثال صوتی: ابتدا وکال پس زمینه را به صورت خشک و سپس با اکولایزر و کمپرسور نسبتا شدید خواهیم شنید:

فضاسازی وکال با افکت

یکی از تکنیک های رایج در افکت های وکال که از قدیم استفاده شده، ایجاد یک دیلی با فاصله ی ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلی ثانیه است که هنوز هم کاربرد دارد. دیلی هایی که به صورت تکرار کلمات استفاده می شود نیز با توجه به فضای کار، می تواند مد نظر باشد.

در مورد ریورب، گاهی دیده می شود که برای ایجاد تضاد مناسب بین اجزا و ماهیت وکال که در وسط فضای استریو قرار دارد، وکال را کاملا خشک و بدون ریورب قرار می دهند. در مورد ریورب، می توان از دو ریورب کوتاه (برای بازتاب اولیه ی صدا) و ریورب بلند تر برای فضا سازی استفاده کرد. دقت کنید که هر چه قدر مقدار ریورب کوتاه را زیاد کنید، وکال شما در فضای ذهنی اثر، به عقب خواهد رفت. بنابراین، اگر می خواهید وکال دقیقا وسط کار و بالای همه باشد، ریورب کوتاه را کم کرده و بیشتر از ریورب بلند استفاده کنید. برای صداهای پس زمینه که در پشت لید قرار می گیرند، می توان از ریورب کوتاه بیشتری استفاده نمود؛ زیرا با این کار بیشتر به عقب میکس رانده می شوند و برای فضاسازی مناسب تر است.

abbey-road-reverb-plates

افکت های دیگر

مسلما، خلاقیت در آهنگسازی حرف اول را می زند؛ بنابراین می توانید هر جا که حس می کنید افکتی مناسب است، از آن استفاده کنید. به عنوان مثال، عبور وکال از امپلی فایر گیتار، گاهی می تواند افکت های جالب و جذابی را ایجاد نماید.

به این مثال صوتی دقت کنید:

امیدواریم مجموعه ی مطالب ذکر شده در زمینه میکس سبک راک، مورد استفاده ی هنرمندان گرامی قرار گرفته باشد.

مدیر سایت xLearning
علاقه مند به هر چیزی که مربوط به کامپیوتر و تکنولوژی هست.
از سال 2008 به صورت حرفه ای کار تولید موسیقی رو دنبال کردم. در این سایت هم تجارب خودم رو به اشتراک میذارم.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده معین سنجری
بارگذاری بیشتر در آموزش موزیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

۷ کاربرد فوق العاده ی VMware Workstation

VMware Workstation نام نرم افزار معروفی بوده که به وسیله ی آن، می توان ماشین های مجازی را …