خانه آموزش ها آموزش موزیک هنر میکس موسیقی Rock بخش اول: درام Drums

هنر میکس موسیقی Rock بخش اول: درام Drums

44 ثانیه خوانده شده
۰
0
114
آموزش تنظیم سبک Rock

در این مطلب و چند مطلب بعدی، به بررسی کامل روش میکس موسیقی در سبک Rock خواهیم پرداخت. در این مجموعه از مطالب، جنبه های مختلف میکس را مانند درام، بیس، گیتار، کیبورد و وکال ها را به صورت جداگانه و کامل بررسی خواهیم کرد. در اولین مطلب، به Drums که پایه و اساس و کار است می پردازیم.

هنر میکس موسیقی Rock بخش اول: درام Drums

درام، یکی از المان های اصلی هر میکسی است. معمولا برای شروع مرحله ی میکس، کار را با تنظیم درام ها می کنیم. اصلی ترین مواردی که در درام ها وجود دارند شامل: Kick، Snare، Tom، Cymbals هستند. معمولا این المان ها هر کدام در ابتدا به صورت جداگانه پردازش شده و سپس مجموعه ی کیت درام، به صورت کامل نیز دوباره پردازش می شود. رایج ترین افکت های مورد استفاده، اکولایزر و کمپرسور است. اما خوب است قبل از انجام اکولایز و کمپرس، ابتدا صداها را پن کرده و جاگیری هر جز را مشخص نماییم.

جایابی و پن کردن درام

در جایابی درام معمولا از نصف فضای استریو استفاده می کنیم. به این معنی که حد اکثر صداها را تا ۵۰% پن کرده و فضا را برای بعضی موارد که نیاز به فضای استریوی بیشتری دارند (مثلا وکال) باز می گذاریم. در تصویر زیر، می توانیم به صورت تصویری، یک جایابی رایج را برای درام کیت Rock مشاهده کنیم.

درام پن سبک rock

همان طور که می بینید، در میکس درام راک، کیک و اسنر دقیق در وسط قرار گرفته و سایر موارد با توجه به نیاز تا ۵۰ درصد پن می شوند.

تغییر تن

اگر برای درام، از سمپل های آماده و شرکتی استفاده کرده باشید، معمولا کمتر نیاز به استفاده از اکولایزر به صورت شدید دارید و تنها تغییرات جزیی برای نشاندن اجزا کنار هم لازم است. در حالی که اگر درامی که در دست شماست، به صورت زنده ضبط شده باشد، احتمالا صدا خام تر بوده و نیاز به پردازش بیشتری خواهید داشت.

در تصویر زیر می توانیم انجام اکولایزر را بر روی اجزای Kick و Snare و HiHat و Ride مشاهده کنیم:

اکولایزر درام Rock

در رندر زیر، می توانیم تاثیر اکولایزر را در کیفیت درام مشاهده کنیم. در ابتدا بدون اکولایزر و سپس با اکولایزر:

استفاده از کمپرسور

معمولا در استفاده از کمپرسور، ابتدا هر المان به صورت مجزا کمپرس شده و سپس مجموعه ی اجزا نیز برای نزدیک تر شدن و یکدست شدن، با هم کمپرس می شوند. با توجه به صدایی که در نظر داریم از درام به دست آوریم، از مقادیر Attack و Release متفاوتی استفاده می کنیم.

Drum_Compression

به یک نمونه از کمپرس انجام شده روی اجزای مختلف درام و تنظیمات آن دقت کنید:

Drum_Compression 2

در این نمونه، ابتدا صدا را بدون کمپرس، سپس با Attack و Release کند تر، و در نهایت با Attack و Release سریع تر می شنویم:

یکی از معروف ترین ابزارهای کمپرس کردن درام، ۱۱۷۶ است که هم به صورت سخت افزاری و هم صورت نرم افزاری در دسترس است. در تصویر زیر چند نمونه از این ابزارها را مشاهده می کنید:

کمپرسور 1176

به عنوان مثال از پلاگین Waves CLA-76 که در حالت Blacky قرار دارد، می توانید برای کمپرس درام استفاده کنید و تاثیر فوق العاده ی آن را مشاهده کنید.

یکی از تکنیک های رایج که در کمپرس درام از آن استفاده می شود، کمپرس موازی یا نیویورک نام دارد. در این روش، مجموعه ی درام ها را به یک کانال دیگر Send کرده و در آنجا آن را به صورت بسیار شدید کمپرس می کنیم. سپس این سیگنال کمپرس شده را با سیگنال اصلی ترکیب می کنیم. این روش باعث حجیم شدن درام ها می شود.

استفاده از ریورب روی درام

در سبک Rock، استفاده از ریورب روی درام یک تکنیک رایج و استاندار است. برای این کار، باید دقت کنید که تمام درام ها، در یک فضای اتاق قرار بگیرند.

A_Convolution_Reverb_wi

در استفاده از ریورب، باید دقت کنید که از Decay بلند استفاده نکنید زیرا به راحتی می تواند میکس را کثیف کند. با دقت به رندر زیر، می توانیم بهتر متوجه استفاده از ریورب و اثر Decay شویم. در این مثال، ابتدا درام بدون ریورب، سپس درام با ریورب و Decay طولانی، دوباره درام بدون Reverb و سپس درام با ریورب کوتاه را می شنویم:

در این مطلب به کلیات روش انجام میکس درام در سبک Rock اشاره نمودیم. در قسمت بعدی به میکس بیس خواهیم پرداخت.

مدیر سایت xLearning
علاقه مند به هر چیزی که مربوط به کامپیوتر و تکنولوژی هست.
از سال 2008 به صورت حرفه ای کار تولید موسیقی رو دنبال کردم. در این سایت هم تجارب خودم رو به اشتراک میذارم.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده معین سنجری
بارگذاری بیشتر در آموزش موزیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

۷ کاربرد فوق العاده ی VMware Workstation

VMware Workstation نام نرم افزار معروفی بوده که به وسیله ی آن، می توان ماشین های مجازی را …