خانه آموزش ها آموزش موزیک نکات حرفه ای در میکس موسیقی : استفاده از کمپرسور چندبانده

نکات حرفه ای در میکس موسیقی : استفاده از کمپرسور چندبانده

1 دقیقه خوانده شده
۰
0
72

در یکی از مطالب گذشته، به بررسی دقیق مفهوم کمپرس صدا و طریقه ی کارکرد کمپرسور ها پرداختیم که می توانید برای مطالعه ی آن به اینجا مراجعه نمایید. استفاده از کمپرسور Multiband یا چند بانده که فرکانس ها را تفکیک کرده و به صورت جداگانه آنها را پردازش می کند، روش پیشرفته تری از انجام کمپرس و فشرده سازی صداست که در این مطلب به بررسی تخصصی آن و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

نکات حرفه ای در میکس موسیقی : استفاده از کمپرسور چندبانده

کمپرسور ها بدون شک، یکی از رایج ترین و پرکاربردترین ابزارهای مهندسین میکس و مستر بوده و از آن در هر جایی از میکس گرفته تا مستر، استفاده می کنند. کمپرسورها  عموما در یک بازه ی بین ۲۰ هرتز تا ۲۰کیلوهرتز به صورت یکسان عمل کنند. اما گاهی لازم می شود که فرکانس ها را به صورت جداگانه پردازش کرده و در هر قسمت آن، کاربرد متفاوتی از کمپرسور را به کار بگیریم.

در تصویر زیر، چند نمونه از کمپرسورهای چندبانده ی معروف را مشاهده می کنید:

کمپرسور چند بانده multiband

مفهوم کمپرسور چند بانده

یک کمپرسور Multiband، فرکانس را به بازه های کوچک تر تقسیم کرده و برای هر کدام، یک کمپرسور جدا در نظر می گیرد؛ بنابراین، یک کمپرسور چندبانده، ترکیبی از چند کمپرسور در یک یونیت است. به عنوان مثال، یک کمپرسور ۴ بانده، می تواند به قسمت های Low تا ۱۰۰ هرتز، MidLow که بین ۱۰۰ هرتز تا ۲-۳ کیلوهرتز، MidHigh که در بازه ی ۲-۳ کیلوهرتز تا ۸-۱۰ کیلوهرتز و high که از ۸-۱۰ کیلوهرتز قرار دارد، تقسیم شود.

برای درک بهتر این مفهوم، به دیاگرام زیر دقت فرمایید:

مفهوم کمپرسور چندبانده

این پلاگین ها امروزه به راحتی در نسخه های نرم افزاری و پلاگین در دسترس هستند. بیشترین کاربرد این نوع از کمپرسور، در مسترینگ بوده اما در میکس نیز در سیگنال های پیچیده (مثلا یک کیت یا لوپ درام) می توان از آن بهره گرفت.

آماده سازی و محیط کمپرسورهای چندبانده

کمپرسورهای چندبانده، معمولا تمام کنترل های یک کمپرسور تمام رنج را برای هر باند خود دارند. به عنوان مثال:

 Fruity Multiband Compressor

تمام ویژگی هایی که در مطلب کمپرسورها بررسی کرده بودیم، مانند Threshold, Ratio, Attack, Release, و Make-Up Gain، در اینجا به ازای هر باند در اختیار هستند. در اینجا می توانید برای هر باند، تنظیمات مختلفی را به دلخواه خود تعریف کنید. نکته ی جالب این است که اگر برای تمام باند ها، تنظیمات مشابه هم در نظر بگیرید، باز هم نتیجه نسبت به کمپرسور فول رنج متفاوت خواهد بود.

در این مثال صوتی، ابتدا صدا با یک کمپرسور فول رنج کمپرس شده و در نیمه ی دوم، با کمپرسور چندبانده و با همان تنظیمات در همان کانال، شنیده خواهد شد:

از آنجایی که بیشترین انرژی و اطلاعات در قسمت مید رنج فرکانس قرار دارد، می بینیم که این تنظیم باعث به هم خوردن و کاهش زیاد قسمت های Low و High می شود. برای حل این مشکل، می توانیم از Make-Up Gain برای هر باند استفاده کرده و تعادل را برقرار کنیم. همچنین می توانیم برای ایجاد تعادل از Threshold در میدرنج استفاده کرده و از این طریق، صداها را بالانس کنیم.

استفاده از کمپرسور چندبانده در میکس

یکی از کاربردهای کلاسیک استفاده از کمپرسور چندبانده، زمانی که است که کیک در میکس بسیار بلند است. در این مواقع، اگر از کمپرسور فول رنج و تک بانده برای مهار آن استفاده کنیم، به دلیل شدت صدا، ضربه ی کیک، تمام صداهای دیگر را با خود کم و زیاد می کند و افکت آماتورگونه ای به اثر می دهد. در این مواقع، با استفاده از کمپرسور مولتی بند و کمپرس فرکانس های لو و لو مید، می توان کیک را به راحتی مهار نمود. تاثیر این استفاده را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

کمپرسور چند بانده کیک

در مثال صوتی زیر، ابتدا کاری که کیک آن بلند است را با کمپرسور تک بانده و سپس با کمپرسور چند بانده، تصحیح می کنیم:

از کمپرسور مولتی بند در اجزای دیگر میکس، مثلا در گیتار یا صدای وکالی که گوش را آزار می دهد، می توان استفاده کرد. به عنوان مثال، می توان باندی را در بازه ی ۱۵۰ هرتز تا ۳-۵ کیلوهرتز تعریف کرده و Threshold را با توجه به میکس تنظیم کرد. به دلیل این نوع از کاربرد کمپرسور های چندبانده، به آنها اکولایزر دینامیک نیز گفته می شود؛ زیرا می تواند فرکانس های زائد را، وقتی به سقف Threshold می رسند، با توجه به Ratio کاهش دهد. این همان مفهومی است که در اکولایزرها نیز وجود دارد. این گونه تصحیح صدا، ملایم تر بوده و تغییر کمتری در تن صدا نسبت به اکولایزرهای استاتیک یا ثابت ایجاد می کند.

استفاده از کمپرسور مولتی بند روی سازها

همان طور که گفتیم، یکی از کاربردهای رایج کمپرسورهای چند بانده، استفاده در صداهایی است که بازه ی زیادی از فرکانس ها را اشغال می کنند. به عنوان مثال، یک درام کیت ضبط شده، از کیک و تام گرفته تا هت و سیمبال را در خود داشته و عملا تمام بازه ی قابل شنیدن توسط انسان را اشغال می کند. اگر بخواهیم یک درام کیت که مشکل دارد را با اکولایزر معمولی و کمپرسور تک بانده ضبط کنیم، ممکن است نتیجه ی دلخواه به دست نیامده و بعضی صداها بیش از مرده به نظر برسند. به عنوان مثال، یک دراک کیت داریم که صدای کیک در آن ضعیف ضبط شده و صدای سیمبال ها زیاد است. در ابتدا ضبط اصلی، سپس اصلاح آن به وسیله ی اکولایزر ثابت و کمپرسور تک بانده، و در آخر، اصلاح آن را به وسیله ی کمپرسور چند بانده می شونیم:

درام کیت اصلی: (مشکل : کمبود صدای کیک و زیادی صدای Cymbal)

اصلاح درام کیت با اکولایزر معمولی و کمپرسور تک بانده:

اصلاح درام کیت با کمپرسور چند بانده:

در تصویر زیر، تنظیمات مربوط به اصلاحات انجام شده در هر دو روش را مشاهده می کنید:

اصصلاح درام کیت

همچنین خیلی ها علاقه مند به استفاده از کمپرسورهای چندبانده روی وکال هستند. با تعریف کانال های مجزا در HighMid، می توان تغییرات تن صدا که در اثر تکان خوردن در هنگام ضبط جلوی میکروفون رخ می دهد، خنثی نمود.

نکته ی آخر

دقت کنید که کاربرد کمپرسورهای مولتی بند، به تمرین زیادی احتیاج داشته و کمی بی دقتی، می توان صدا و میکس شما را خراب کند. درست مانند هر پلاگین و افکت جدید، سعی کنید در ابتدا تاثیر آن را با مقایسه با صدای اصلی تست کرده و با کاری که انجام می دهد آشنا شوید. زمانی که گوشتان به افکت و تاثیر این کمپرسور عادت کرد، می توانید از این ابزار قدرتمند برای به دست گرفتن کنترل بیشتر سازها و میکس خود استفاده کنید.

همچنین برای مشاهده ی روش تفکیک یک فرکانس، به قسمت های جداگانه با روشی دیگر و ابتکاری، می توانید این مطلب را مطالعه کنید.

مدیر سایت xLearning
علاقه مند به هر چیزی که مربوط به کامپیوتر و تکنولوژی هست.
از سال 2008 به صورت حرفه ای کار تولید موسیقی رو دنبال کردم. در این سایت هم تجارب خودم رو به اشتراک میذارم.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده معین سنجری
بارگذاری بیشتر در آموزش موزیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

۷ کاربرد فوق العاده ی VMware Workstation

VMware Workstation نام نرم افزار معروفی بوده که به وسیله ی آن، می توان ماشین های مجازی را …