خانه آموزش ها مزایا و معایب مجازی سازی

مزایا و معایب مجازی سازی

3 ثانیه خوانده شده
۰
0
50
مزایا معایب مجازی سازی

در این مطلب، به برخی از مزایا و معایب رایج مجازی سازی یا Virtualization خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب مجازی سازی

مزایای مجازی سازی:

۱٫ استفاده از مجازی سازی برای بهره گیری بهینه از سخت افزار

مجازی سازی، از طریق کاهش سخت افزار فیزیکی مورد نیاز، هزینه ها را کاهش می دهد. ماشین های مجازی، سخت افزارهای بهینه ای بوده که مقدار سخت افزار مورد نیاز را کاهش و در نتیجه، احتیاج به هزینه ی خرید، نگهداری، هزینه ی برق، نگهداری و خنک کردن را کاهش می دهد. شما می توانید در عرض چند ثانیه، حافظه و سی پی یو و رم را به یک کاربر تخصیص دهید که این کار شما را از نصاب های سخت افزار، بی نیاز خواهد کرد.

۲٫ افزایش مقدار Uptime  و پاسخگویی با مجازی سازی

مجازی سازی، ویژگی های پیشرفته ای داشته که در سخت افزارهای فیزیکی یافت نمی شود و این ویژگی ها، به آن کمک نموده تا درصد Uptime و دسترسی بهتری داشته باشد. ممکن است نام Uptime توسط شرکت های ارائه دهنده ی خدمات، نام های متفاوتی داشته باشد، اما در مجموع، پایداری مناسب این سیستم، از ویژگی های خوب آن است.

قابلیت انتقال ماشین مجازی از یک سرور به سروری دیگر، شاید یکی از مهم ترین مزیت های مجازی سازی باشد. با پیشرفت روزافزون این فناوری، این قابلیت فراهم خواهد شد که یک ماشین مجازی را بتوان از یک دیتاسنتر، به یک دیتاسنتر دیگر منتقل کرد.

۳٫ قابلیت بازیابی

در ماشین مجازی، به واسطه ی وجود بکاب های بروز، بازگشت به حالت قبل از دست رفتن اطلاعات و خرابی بسیار آسان است. بنابراین، اگر مشکلی در دیتا سنتر یا حتی اتاق سرور رخ دهد، می توان ماشین های مجازی را در فضای ابری انتقال داد. داشتن این حد از انعطاف پذیری، به این معنی است که در ۹۹% مواقع، اطلاعات شما از بین نخواهد رفت.

۴٫ کاهش مصرف برق

انتقال سرورهای فیزیکی به ماشین مجازی و نگهداری سرور فیزیکی کمتر، به معنی مصرف برق کمتر و نیاز به خنک کنندگی کمتر است.

۵٫ ایجاد سریع سرور

در ماشین مجازی، می توان در عرض چند ثانیه، یک سرور جدید را آماده ی خدمات رسانی نمود؛ در حالی که در سرورهای فیزیکی، باید کابل و رک و سایر موارد را تهیه نموده و ساعت ها در انتظار نصب سیستم عامل نشست.

۶٫ قابلیت آزمایش و بررسی

در ماشین مجازی، اگر در حال نصب یا آزمایش برنامه ی جدید در سرور هستید و به دلیل اشتباه، سرور کرش کرد، جای نگرانی نیست؛ می توان به راحتی به اسنپ شات قبلی بازگشت کرده و سرور را سرپا کرد. همچنین می توان حین این که کاربران در حال استفاده از سرور هستند، به صورت موازی روی سرور، برنامه را امتحان کرده و زمانی که از کارکرد آن مطمئن شدید، آن را به اجرا بگذارید.

۷٫ قابلیت تقسیم خدمات

اگر دارای یک سرور هستید که خدمات مختلفی را ارائه می دهد، امکان تداخل و کرش کردن سرور بالاست. در این مواقع، می توان با مجازی سازی، خدمات را تقسیم کرده و هر کدام را در محیط مخصوص به خود قرار داد.

مزایا و معایب مجازی سازی

مزایا و معایب مجازی سازی

یافتن نکات منفی برای مجازی سازی، کار ساده ای نیست. در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم:

۱٫ هزینه ی اضافی

گاهی شرکت ها در هزینه کردن برای تعویض زیرساخت ها و آماده سازی برای مجازی سازی مردد هستند. اگر سخت افزار عمر بیش از ۵ سال داشته باشد، احتمالا باید زیرساخت ها را تعویض کرد.

۲٫ امتیاز برنامه ها

برخی از برنامه ها، اجازه ی استفاده در محیط مجازی را به کاربر نمی دهند؛ این مساله امروزه با گسترش مجازی سازی تا حد زیادی حل شده است.

۳٫ آموزش سیستم جدید

نصب و مدیریت محیط مجازی، نیاز به متخصصان آی تی خبره و متخصص دارد.

مدیر سایت xLearning
علاقه مند به هر چیزی که مربوط به کامپیوتر و تکنولوژی هست.
از سال 2008 به صورت حرفه ای کار تولید موسیقی رو دنبال کردم. در این سایت هم تجارب خودم رو به اشتراک میذارم.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده معین سنجری
بارگذاری بیشتر در آموزش ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

۷ کاربرد فوق العاده ی VMware Workstation

VMware Workstation نام نرم افزار معروفی بوده که به وسیله ی آن، می توان ماشین های مجازی را …