خانه آموزش ها آموزش موزیک امپدانس هدفون چیست؟

امپدانس هدفون چیست؟

26 ثانیه خوانده شده
۰
0
40
امپدانس هدفون

امپدانس ظاهری یا امپدانس، مقاومت جریان AC  در سیم پیچ (Coil) بلندگوها و هدفون ها می باشد که با واحد اهم اندازه گیری می شود . این مقاومت وابسته به فرکانس بوده و همواره به طور قراردادی در فرکانس هزار هرتز  سنجش می شود.

امپدانس هدفون چیست؟

اگر قصد خرید یک هدفون داینامیک را دارید باید به این نکته نیز توجه کنید که رنج امپدانس در تجهیزات صوتی بسیار وسیع است؛ در هدفون ها این محدوده از ۱۶ اهم تا ۶۰۰ اهم می باشد. حال این سوال پیش می آید که کدامیک مناسب تر است و هرکدام چه کاربری  دارند؟

قبل از پاسخ به این سوال باید بدانیم عملکرد یک هدفون چگونه است. میدانیم که انرژی های مختلف می توانند به یکدیگر تبدیل شوند و این عمل توسط یک مبدل (Convertor) صورت می گیرد . هدفون یک Transducer است؛ مبدلی که وظیفه آن تبدیل سیگنال الکتریکی صوتی دریافتی به امواج فشاری صدا می باشد.این حوزه در هدفون به نام تراز ظاهری فشار صوت هدفون (Nominal sound pressure level) شناخته و با واحد دسی بل (dB spl) سنجیده می شود. این تراز شرح می دهد که چه میزان فشار صوت از تغذیه یک میلی وات الکتریسیته در هدفون حاصل می شود.

اگر شما به دنبال تراز ظاهری فشار صوت یکسان هدفون ها، با امپدانس های متفاوت هستید باید آنها را در تراز های همسان جستجو کنید. بدین معنی که باید توان الکتریکی هدفون ها را جهت دستیابی به مقدار سطح فشار صوت (dBspl) در نظر بگیرید که این ویژگی حساسیت هدفون است (Sensitivity)  مقدار آن بر حسب dB (SPL)/mW نمایش داده می شود.  میزان حساسیت هدفون ها به نوعی با امپدانس اسمی داخلی هدفون مرتبط است.

امپدانس هدفون

امپدانس هدفون ها نسبت به ساختار آن ها و با توجه به تعداد دور سیم پیچ و همچنین نوع و قدرت مگنت به کار رفته در آنها متفاوت است. در واقع ساختار و مکانیزم  درایور هدفون ها همانند درایور لود اسپیکر ها (بلند گو) می باشد. بنا بر این هدفون ها ویژگیهای الکتریکی همانند بلند گوهای داینامیک دارند.

امپدانس هدفون

Impedance = Voltage/Current or Z = V/I

برای بررسی ساده تراین موضوع  در فرمول مقاومت، امپدانس را واقعی فرض می کنیم . این امر فقط جهت بررسی کاربرد دارد و در علم فیزیک  درست نیست .

P=VxV/R

نکته: از آنجایی که در مورد جریان و ولتاژ AC صحبت می کنیم باید مقدار RMS در هر دو مورد استفاده قرار بگیرد.

هدفون ها از نظر امپدانس به سه دسته قراردادی تقسیم می شوند که هریک کاربری ویژه ای دارند:

هدفون های با امپدانس پایین:امپدانس این نوع هدفونهای از ۱۶ اهم تا ۱۰۰ اهم می باشد. کاربری آنه ها در دستگاه های همراه و کوچک مانند MP3 Player ها، موبایل ها، تبلت ها و لپ تاب هاست که نیازی به ولتاژ و جریان زیاد برای راه اندازی هدفون نباشد چرا که ولتاژ خروجی این دستگاه ها بسیار پایین است. مثلا ولتاژ خروجی از پورت خروجی هدفون گوشی موبایل iPhone 6 حداکثر ولتاژ خروجی از جک هدفون حدود ۹۳۳mVrms در امپدانس خروجی ۳۳ اهم و توانی معادل ۲۶٫۳۹mW دارد.

هدفون های با امپدانس متوسط:امپدانس این نوع هدفونهای از ۱۰۰ اهم تا ۳۰۰ اهم می باشد. از این نوع هدفون در استودیوها  و همچنین سیستم های پخش HiFi استفاده می شود، که نیاز مند یک آمپلیفایر هدفون برای راه اندازی هستند. معمولا کانورتورهای حرفه ای (Sound Card) که خروجی هدفون دارند از توان لازم برای درایو کردن این هدفون ها برخوردار هستند. ( از راهنمای مشخصات کانورتور استفاده کنید)

هدفون های با امپدانس بالا:امپدانس این نوع هدفونهای از ۳۰۰ اهم تا ۶۰۰ اهم می باشد.  برای استفاده از این نوع هدفون نیاز به آمپلیفایرهای است که در این امپدانس توان لازم  جهت درایور کردن  این هدفون ها را داشته باشند . این آمپلیفایر ها می توانند از نوع لامپی، ترانزیستوری و یا دیجیتال باشند.

مواردی که در مورد امپدانس هدفون ها به اختصار شرح داده شد، به منظور آشنایی با این رفتار الکتریکی هدفون ها جهت استفاده کاربردی و تطبیق هدفون با پری امپ است. قطعا انتخاب یک هدفون خوب و مناسب با کاربری ما نیازمند بررسی پارامتر های دیگر از جمله نوع کاربرد، پاسخ فرکانسی و مواردی از این چنین می باشد.

 

منبع: AET.ir (فناوری مهندسی صدا)

مدیر سایت xLearning
علاقه مند به هر چیزی که مربوط به کامپیوتر و تکنولوژی هست.
از سال 2008 به صورت حرفه ای کار تولید موسیقی رو دنبال کردم. در این سایت هم تجارب خودم رو به اشتراک میذارم.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده معین سنجری
بارگذاری بیشتر در آموزش موزیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

آموزش شیت بندی معماری در فتوشاپ

دوستان عزیز در این مطلب، آموزشی جامع از شیت بندی معماری در فتوشاپ ارائه شده است تا علاقه م…